Home » Tables » Permasat E Tables Se Basketbollit

Permasat E Tables Se Basketbollit

Basketbollin e ka krijuar kanadezi James Naismith arsimtar i ed.

fizike n kolegjin e Springfilldit t shtetit Masachusets me qllim q skuadrs se ragbis t’i bnte t mundur q t luanin n sall.

James Naismith n dhjetor t vitit 1891 e ka demostruar lojn e re para studentve t sprinfilldit t cilt e kan pakzuar me emrin “basketboll” q d.

m.

th Basket-shporte/kosh.

, Dimensionet e fushs s penalltis jan 40.

3 metra e gjer dhe 16.

5 metra e gjat (duke ecur kah mesi).

N fushn e futbollit gjenden dy fusha t penalltis n dy vijat fundore.

Fusha e penalltis n ball t saj ka nj gjysmrreth me rreze prej 9.

15 metra (sikur rrezja e rrethit t mesit) nga pika e penalltis.

6.

, Historia e lojs s Basketbollit.

do gjuajtje e suksesshme ne loje vlene 2 pike ndersa gjuajtjet ne distance me te madhe se 6,75m vlejne 3 pike e ato te gjuajtjes se lire vlejne 1 pike.

Loja ndahet ne 4 pjese (ereke) me nga 10 minuta, pushimi ne mes te lojes zgjate 15 minuta kurse pushimi ne mes te erekut I dhe III zgjate 2 minuta.

, NBA sht liga m e popullizuar t basketbollit n bot.

Basketbolli sht nj sport n t cilin dy ekipet e pes lojtarve t prpiqet t shnojn kundr njri-tjetrit duke vendosur nj top (me nj diametr prej 45,7 cm) n nj shtyll 3,048 m t lart sipas rregullave t organizuar.

, Fusha e Basketbollit.

Home Fusha e Basketbollit.

Rregullat e Rezervimit! do person duhet t ket vetm nj Account n emr t tij, n rast t kundrt Accountet do t fshihen!.

Duke u nisur nga situata n vend ju bjm me dije se rezervimi i Fushave Multisportive n Park do t jet i #, 11/08/2007 Fusha e basketbollit , me permasa te medha: 28m x 18m Fusha e basketbollit , me permasa minimale: 24m x 13m Fusha e basketbollit , qe cdo here merret si mesatare: 26m x 14m Lartesia e koshit: 285cm(fundi i zderrases) + 40cm(rrjeta e koshit) = 325 cm (aty ku mbaron me unazen prej hekuri) Diametri i unazes se koshit: 45cm, Madhsia e basketbollit sht e rregulluar edhe.

Pr meshkujt, topi zyrtar sht 29,5 in n perimetr (madhsia 7, ose nj “top 295”) dhe peshon 22 oz.

Nse grat jan duke luajtur, madhsia zyrtare basketbolli sht 28,5 in n perimetr (madhsia 6, ose nj “top 285”) me nj pesh prej 20 oz.

, caktohet renditja e ekzekutuesve, kurse skuadra e cila e fiton shortin vendos se a do t fillon e para me ekzekutim apo do t ja len kundr-shtarit.

N qoft se pas ekzekutimeve t 7m t para rezultati sht i barabart, vazhdon ekzekutimi 7 m, por tani renditja e ekzekutuesve sht e kundrt.

, Ndeshjet e para zyrtare t hendbollit u zhvilluan me kwto rregulla, n vitin 1925 mes Gjermanis dhe Belgjiks pr meshkujt dhe n vitin 1930, mes Gjermanis dhe Austris pr femrat.

Federata Ndrkombtare e Hendbollit Amator u themelua n vitin 1928, kurse Federata Ndrkombtare e Hendbollit u themelua m von, n vitin 1946.

, Historia e hershme e futbollit Grekt e lasht dhe romakt njiheshin pr lojrat e shumta me top, disa prej t cilave prfshinin edhe prdorimin e kmbve.

Loja romake Harpastum besohet se ka prshtatur shum nga nj loj e vjetr greke e quajtur Episkyros, q permasat e tables se basketbollit